ЈКП Стари град, Хајдук Вељкова бб, Шабац
ЈКП Стари градАктуелноСве шабачке димњаке чисти један оџачар

Све шабачке димњаке чисти један оџачар9. фебруар 2017.

Прилог у емисији "Ово је Србија" РТС:
У шабачком комуналном предузећу "Стари град" од укупно седам оџачара, због одласка у пензију, остао је само један, који има и по стотину интервенција у месецу.
Посао оџачара је рударски, али се воли из више разлога, каже Зоран Петровић, који у шабачком комуналном предузећу чисти димњаке већ десет година. Да савлада гараве баријере и изађе на више терена дневно, овај оџачар- теквондиста тврди да му осим знања и стрпљења помаже физичка кондиција.
"Једном сам извадио 11 голубова из оџака, свашта сам налазио. Људи често покушавају да очисте оџак сами, морају да се сналазе, налазио сам и чекиће и летве, не знам шта све нисам. Што се тиче позива, има их доста и излазим некако на крај с тим", каже Зоран Петровић, оџачар у ЈКП "Стари град" Шабац.
Иако би оџаке требало чистити пред сваку грејну сезону, дешава се да се неки запусте по неколико година, што отежава посао. Зоран све решава осмехом, који и добија заузврат, свестан да његово занимање симболизује срећу и решење проблема.
"Али ми је најдраже када додјем у домаћинство где су мала деца или код старих, када је брига како да им буде топло и када им решим проблем, онда је то за мене сатисфакција", каже Зоран Петровић.
"Све зависи од ложења, некад се деси и током зиме да га зовем, увек изађе у сусрет, насмејан је, парво оличење једног оџачара", каже Горан Урошевић из Шапца.
У комуналној служби кажу да су свесни да је један оџачар недовољан за оволики град и поред постојања приватних сервиса, али их ограничава забрана запошљавања.
"Постоји потреба за још једним радником на чишћењу димоводних цеви и оџака. У граду Шапцу постоји око 15.000 домаћинстава које користе за ложење чврсто гориво", каже Владимир Цвејић, руководилац техничке службе ЈКП "Стари град" Шабац.
Док не добије колегу, Зоран уз осмех додаје да ће се трудити да по позиву, изађе на терен истог дана и да неће много чувати четку, чија длака, по народном веровању, доноси срећу.
Видео РТС